Μπαρτσελόνα – Σοσιεδάδ 2-1: Έξι πόντους μακριά από τον τίτλο η Μπάρτσα – Primera Division

0
41

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν μάγευσε όσον αφορά στη δημιουργία φάσεων και στην ανάπτυξη, παρόλα αυτά κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, με τον Λανγκλέ να κάνει το 1-0 με γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να πετυχαίνει το 22ο φετινό γκολ της Μπαρτσελόνα στην La Liga από στατική φάση.

Οι Βάσκοι δεν παράτησαν το ματς και στο 62′ το έφεραν στα ίσα από πανέμορφο πλασέ του Χουάνμι μπροστά από τον εξερχόμενο Τερ Στέγκεν, ωστόσο δεν πρόλαβαν να χαρούν το επίτευγμά τους παρά μόνο δύο λεπτά.

Τότε ήταν που “χτύπησε” ο Τζόρντι Άλμπα ο οποίος (μετά από ασίστ του Μέσι) μπήκε στην περιοχή και χρίστηκε σκόρερ με δεξί διαγώνιο σουτ, για να έχει πλέον συμμετοχή σε 10 γκολ της Μπαρτσελόνα στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας απολογισμό 2 γκολ και 8 ασίστ.

Το 2-1 που διαμορφώθηκε από το 64′ έμεινε μέχρι το φινάλε, με την Μπαρτσελόνα να κρατάει την απόσταση ασφαλείας από την Ατλέτικο Μαδρίτης στους εννέα πόντους και να διατηρείται σε τροχιά τρεμπλ, από τη στιγμή που συμμετέχει στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας (αντίπαλος η Βαλένθια) και βρίσκεται στα ημιτελικά του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει την Λίβερπουλ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Βιδάλ (90′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Αρτούρ (56′ Μπουσκέτς), Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ (72′ Κουτίνιο)

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλούδα, Γιορέντε (87′ Μπαρενετσέα), Ελουστόντο, Μουνιόθ, Ελόρθα (54′ Φουέντες), Πάρδο, Χουάνμι (87′ Ραμίρες), Μερίνο, Οϊαρθάμπαλ, Ζοζέ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ LA LIGA

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 19 Απριλίου

Αλαβές – Βαγιαδολίδ 2-2 (4′ Γκουιντέτι, 24′ Χόνι / 38′ Φερνάντεθ, 76′ πεν. Ουνάλ)